כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
ההחזר על תשומת הלב

תקשורת בטיחות אפקטיבית הלכה למעשה
"המסר המועבר, ללא תלות בעוצמה, יעיל רק כמו החיזוק שבא אחריו". הדבר נכון גם לגבי התפקיד הקריטי של התקשורת בבטיחות. התקשורת בארגון, מטבעה, היא תחרותית. כל "מגזר" בארגון מתחרה על תשומת הלב של כלל ציבור העובדים. בבטיחות יש מידע לשתף, כמו גם באיכות, בייצור, במשאבי אנוש, בשכר, בשירות לקוחות, בתנאי וזכויות העובדים ועוד.

בספרו, איך לנצח בעסקים ולהשפיע על חברים (2002), מציע טים סנדרס מדד: "תשואה על תשומת לב (ROA)": לדבריו, "אין דבר יקר יותר מתשומת לב: זה היה נכון לפני מאה שנה כאשר אנשים בילו את בוקר יום ראשון על קפה וקריאת עיתונים מלאי מודעות אשר התחרו על ליבם, ואף היום, יותר אי פעם, כאשר תשומת הלב נדירה יותר, כי יש כל כך הרבה מקומות לחלק אותה - תקשורת כתובה, רדיו, טלוויזיה, מסכי המחשב שלנו, הניידים.
אם אתה חושב כיצד לקבל החזר טוב על השקעה שעשית - ההחזר על השקעה - חשוב, אך כדאי לך גם לחשוב על ה- ROA, או "התשואה על תשומת הלב".
 
עלינו לשאוף למדוד את התשואה על תשומת הלב שאנו מקבלים מחברי הארגון שלנו, כאשר אנו מתקשרים עימם בנושאים כה חשובים כמו בטיחות בעבודה. עלינו להגדיר מה הארגון חווה בתמורה לתשומת הלב שהעניקו העובדים למסר.
מדהים לחשוב כמה זמן ומאמצים משקיעים בארגון, כדי לבטא את חזון וערכי המנכ"ל וההנהלה וכמה מעט, אם בכלל, מושקע בלבחון, האם וכיצד מישהו באמת מבין את המסר.
 
תיקוף אפקטיביות התקשורת בהדרכה/הסברה 
במאה החולפת, ד"ר דונלד ל. קירקפטריק, סיפק גישה פשוטה למדידה כדי לקבוע בקלות את יעילות האימון לתקשורת אפקטיבית(ראה תרשים). ערכו של מודל ארבעת השלבים שהציע ד"ר קירקפטריק ניכר בעקבות התערבויות ארגוניות מוצלחות רבות שהתקיימו בשנים האחרונות.
במטרה להבטיח תקשורת בטיחות יעילה, עלינו להגדיר תוצאות רצויות לכל רמה במודל, קודם להפצת המסר או ההדרכה- כאשר מביאים לאנשים מידע חדש ולהגדיר: "כיצד אני יודע שאכן השגתי את התוצאה"- מדדים. השלב הבא: מהו הכלי שאני צריך לבנות כדי למדוד (שיחות, שאלונים, תצפיות וכו).
 
רמות אפקטיביות התקשורת

רמה א': תגובה – האם בדרך כלל העובדים מגיבים למסר שהועבר אליהם? אם כן, למד את דפוסי התגובה. האם יש להם נקודת מבט רגשית אשר חשוב להבין לפני שאנו מצפים מהם לאמץ את המידע, מסר, אימון שאנו עומדים להעביר להם? כיצד בדיוק אתה מצפה מהעובדים להגיב? צפיה מראש של הבטים אלה מאפשרת לך למסגר את המסרים שלך נכון, לבחור בקפידה את הניסוח ודרך ההצגה.
רמה ב': למידה - אם המטרה היא העברה של ידע, איך אתה יודע שהמחשבה שזה עתה עזבה את מוחך אכן עברה למוחם שלהם? המוח האנושי נאבק כל הזמן לסנן מידע מיותר. אם המטרה היא ללמוד משהו חדש איך אתה יודע שהידע מקנן במוחם? האם אתה בוחן זכירה או רכישת יכולת/ מיומנות/כשירות? המוח שלנו קולט בין ארבע לשבע פיסות מידע בזיכרון העבודה שלו ("זיכרון לטווח קצר"). הבטח שלמסר שלך או להדרכה יש נקודות מפתח זכירות, המאפשרות אחזור המידע ב"זיכרון לטווח הארוך". בנוסף, אנשים ייטו לזכור יותר סיפורים, תמונות, סרטונים מאשר עובדות ונתונים. תוכל למנף זאת גם עם עובדים המשתפים את חבריהם בחוויות הנוגעות לכולם. אם השגת שלוש נקודות מפתח במפגש, מכתב, מודעה על לוח המודעות, בחן את זכירתן על ידי עריכת משאל מקרי בין העובדים.
 
רמה ג': התנהגות – לכל אימון באשר הוא, יש מטרה התנהגותית. שינוי התנהגותי ממוקד או הנצחת התנהגויות קיימות.  אם תקשורת הבטיחות אצלך היא קריאה לפעולה או מידע האומר לאנשים מה עליהם לעשות בבטיחות, למשל: תיאור תקרית בטיחות שהתרחשה לאחרונה ואמצעי הזהירות המוגדרים שיש לנקוט למניעת הישנותה וכד'. - מה בדיוק, אתה רוצה לראות בהתנהגות הגלויה של האנשים, כתוצאה מהמידע? טרם העברת המסר, זהה מטרות התנהגותיות, הגדר התנהגויות הניתנות לצפייה וצור תכנית לצפייה בהתרחשותן, על מנת לתת במקום, בפומבי, משוב לחיזוק ההתנהגות והעברת חשיבות המסר לכלל.
 
רמה ד': תוצאות - בין אם זה ידע, התנהגויות, או שינוי תפיסות, כולנו מכוונים לאיזו תוצאה כאשר אנו מעבירים מסר לקהל. הגדר מראש כיצד המסר ניתן יהיה למדידה, במונחים של תוצאות. לדוגמה, אם מטרת התקשורת היא לשנות תפיסות, שקול מדידה של תפיסות לפני ואחרי העברת המסר. זה לא מחייב סקר רשמי; התרשמות אישית בקבוצות מיקוד, לעיתים קרובות מספיקה. תוצאות ממשיות הופכות עם הזמן לתרבות הארגון. כאשר התפיסות וההתנהגויות נהיות חלק מהערכים המשותפים, זוכות לחיזוק ואישור ניהולי וחברתי, הן הופכות ליציבות ונשארות עם הארגון.
 
סיכום
שקול להחיל את המודל לתקשורת הבטיחות בארגון, על ידי מענה על השאלות וזכירת העקרונות בתוך כל רמה. אני מבטיח לך, כי ללא ספק תצליח לשפר את האפקטיביות של תקשורת הבטיחות. 
אך לא יהיה זה מציאותי להתחיל לנתח ו"לחפור" בכל מסר שעליך לשלוח או כל מידע שעליך להדריך. אם דרכי העבודה שלך לא תהינה הגיוניות, לא תצליח ליישם אותן לאורך זמן. לכן, היה מעשי, עשה את הדברים פשוטים, כדי שקל יהיה להתיידד ולהטמיע אותם.
כמו שאמר הפילוסוף הצרפתי וולטיר: "אל תתנו למושלם להיות האויב של הטוב". לעיתים "טוב הוא בהחלט מספק". התחל בנושאים ובמסרים החשובים והקריטיים ביותר. התחל בעיקר וממש התקדמות דרך תגובה חיובית, מדידת שימור הנלמד(זכירה,ידיעה), צפייה בשינוי התנהגותי ומדידת השיפור בתוצאות. אז, החלט על מטרת השיפור הבאה והתמקד בה.
הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות , יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.
                                  

התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!

שלכם בידידות,
                                                                                                    
                                                                       יגאל יחזקאלי

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.