כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
עבודה בלחץ

לחץ הוא חלק בלתי נפרד מחיינו. למעשה, כל אחד מאיתנו מתמודד עם הלחצים שלו מידי יום ביומו. התקפי לחץ יקרו לכל אחד, גם לרגועים ביותר שבינינו. לחץ הוא התגובה הטבעית לכל הגירויים בסביבה. בעוד שלחלק מהגירויים, תגובות הלחץ שלנו מעוררות ואף מסייעות לביצועים טובים, הרי שחווית רמות לחץ גבוהות, פוגעת בתפקודנו הרגיל ואף בבריאותנו. עובדים החווים מתח ורמות לחץ גבוהים מועדים לביצוע טעויות עבודה חמורות, עד לכדי פגיעה ותאונה. לחץ יתר על ביטוייו השונים מהווה את גורם התחלואה וההיעדרות מספר אחד בעבודה.
האם אתה מאמן ומתרגל את העובדים אצלך, לתפקוד מיטבי ויעיל במצבי לחץ באופן שוטף? אם עברתם סדנא או הרצאה בנושא, אז התשובה היא: לא!
סביבת העבודה חייבת להתארגן כך שלעובדים יש די הצורך, כלים ודרכים על מנת להביא לביצוע מוצלח ובטוח של משימותיהם, להתמודד ביעילות עם מתח, לחץ ולמנוע הידרדרות לשחיקה נפשית ופגיעה בבריאות.
לחץ מופיע במגוון דרכים. הכרות עם ביטויים שונים של הלחץ עשויים לסייע לך ולחבריך לאבחן ולגבש דרכי התמודדות מותאמים למצב. הנה, כמה סימנים שכיחים לתגובת לחץ שכדאי לך לתת את הדעת אליהם:
 
היעדרויות ואיחורים תכופים- כמות רבה של ימי מחלה עשויה להצביע על תגובת לחץ. אנשים משתמשים רבות במנגנוני בריחה כדפוס תגובה לאירועים מלחיצים, משום שזהו המוצא הקל ביותר הנראה לעין. ייתכן ויש הקשחה בדרישות, ביעדים, אולי עומסי עבודה מתמשכים או חריגים. לעיתים הגוף, מגיב בתסמונות אופייניות לתנאי מזג האויר כמו הצטננויות, שפעות וכו'. ייתכן ולסיבות בריאותיות או אירועים והתחייבויות משפחתיות, יש מאפיין של בריחה מלחץ.
 
שללנות (נגטיביזם)- אנשים בלחץ מפתחים ביקורתיות יתר בנוגע למתרחש סביבם. הם מאד דרוכים  ורגישים לדברים הקורים ונאמרים. התגובה הנפוצה היא "קופצנות", תגובה מילולית חדה, הנשלפת מן המותן בלווית עקיצות ציניות. בדרך כלל, הם נמצאים במצב רוח קודר ונוח להם להאשים אחרים או את התנאים הסביבתיים גם אם אינם מתכוונים לכך.
 
הפגנת כעס- כעס ולחץ הם חברים טובים הנוטים להופיע יד ביד. לחצים, עומסים ומערכות יחסים מתוחות בעבודה, מהווים חומר נפץ להתפרצות כעסים, העלולים להתבטא בהתנהגות אלימה כלפי רכוש או אדם, להביא לגרימת טעויות ומחדלי עבודה וכתוצאה מכך לפגיעה בעבודה ובבטיחות.
כאשר אדם מפגין כעס, מלווה בהתנהגות אגרסיבית על "דברים פעוטים", זוהי בהחלט נורה אדומה עבורך. הזנחה עלולה להוביל לדיכאון.
 
עייפות- מתח גורם לתחושת אי-שקט וחוסר מנוחה ולגוף, לעבוד "שעות נוספות". מוכרת לנו תחושת התשישות המלווה תקופות לחוצות בחיינו. שים לב לשינויים מהרגיל, אצל החברים סביבך המתבטאים בהפגנת עייפות מיוחדת, התרגשות יתר, חוסר ריכוז וקשב, בלבול ואף שכחה של דברים מסוימים. כל אלה יכולים להעיד על מצוקת לחץ ("עקה"). 
 
דחיינות-  נטיה לדחות ביצוע של מטלות באמתלות שונות של עיסוקים אחרים. הדחיין תמיד יראה עסוק אך במטלות שוליות משניות או לא קשורות לעבודה. הדחיינות מתבטאת דווקא במטלות הליבה והיא סימן בולט לתחושת לחץ. לרוב, הסיבה לתגובת הבריחה הזו, היא שאלו משימות שאנחנו יותר טובים בהן ומביאות לנו סיפוק ודאי,  לעומת משימות מתסכלות בעלות סיכויי כשלון, או משימות מתגמלות המסתיימות מהר, לעומת כאלו הדורשות יותר זמן, או שהזמן הנוכחי מתאים יותר לביצוע משימה זו ולא משימה אחרת...
תסמונות בריאותיות-  לחץ מייצר אצלנו תגובות פיזיולוגיות, אשר לאורך זמן מתפתחות לשיבושים בתפקודים הנורמאליים שלנו: כאבי ראש ומיגרנות, כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, כאבי שרירים, כאבי בטן, עצירות, בחילות ו/או הקאות, שלשולים, חולשה סחרחורת, כאבי חזה, לחץ דם גבוה, עליה/אבדן תיאבון ועוד רבים נוספים. כל שינוי בולט מהרגיל צריך לשמש לנו נורת אזהרה הדורשת פניה לבדיקת רופא.
 
ישנן דרכים רבות להתמודדות עם תחושת הלחץ והסימפטומים המלווים אותו. אך חשוב לזכור, כי טיפול בסימפטום אינו פותר את הבעיה והגוף מוצא דרך אחרת להתמודד עם תחושת העקה. לכן חשוב, קודם כל לאתר את גורם הלחץ העיקרי, ולהגדיר את סגנון ההתמודדות הלקוי ואת התגובה הרגשית, ההתנהגותית והפיזיולוגית שהוא מייצר. מול מפה זו, נוכל להתאים דרכי התמודדות יעילים.
מאחר זו אינה העבודה שלך ולועלם לא תצליח למפות ולתפור פתרונות לכל עובד, על כל העובדים לעבור אימונים על הבנת מקורות חווית הלחץ, סגנונות התגובה האישיים ומנגנוני הטיפול בהם, על מנת שיהיו בידם הכלים הטובים ביותר להתמודד. מומחים אשר ילמדו את העובדים, יוכלו גם להעשיר את הידע שלכם בדרכי מניעה אפשריות ובמנגנונים לעבודה נכונה, המובנים בתהליכי העבודה  והניהול כחלק בלתי נפרד מסביבת העבודה.
 
להלן טיפים אותם תוכל להפעיל בעצמך כעזרה ראשונה, בכדי לסייע לעצמך ולחבריך בעבודה:
 
קח לך 60 שניות- להתנתק למשך דקה אחת במכוון למחשבה אחרת לגמרי מזו שבה אתה טרוד כרגע. לעיתים כאשר אנו מוצפים ומחפשים פתרון הלחץ גדל והסיכוי לטעות- עימו. לקיחת צעד לאחור, הפסקת העיסוק לדקה, בחינה מחדש של המצב וחזרה לעבודה בצלילות ובהירות מחשבה. כמו מאמן הקורא ל"פסק זמן" במהלך המשחק לטעינת מצברים קלה.
 
השתחרר מכישלונות העבר- לעיתים ניסיון לא מוצלח בעבר מייצר אצלנו חששות ודאגות המפריעים לשיקול הדעת שלנו כרגע ומונעים מאיתנו ביצוע רגוע ונכון. אין ביכולתנו לשנות את העבר, רק ללמוד ממנו. העתיד טומן הזדמנות להצלחה חדשה. הצלחה או כשלון אינם אלא רגע חולף- האחד מתוק והשני מריר ושניהם- חומר גלם ליצירה חדשה. ראית המצב כבעל סיכוי (להבדיל מ"שאננות") מפחיתה רבות מהמתח.
 
נצל את הפנאי לפנאי- כאשר אתה נמצא עם משפחתך השאר את העבודה במפעל או במשרד. לקיחת עבודה הביתה, מעלה לחץ אצל כל בני ביתך. הבית, גם הוא "מקום עבודה" עם מטלות משלו ולכן אין צורך להוסיף שמן למדורה, אלא לנצל ביעילות את רגעי הפנאי למנוחה או פעילות הפגתית ומתדלקת. זה יהפוך אותך לעובד פרודוקטיבי ובן משפחה טובים יותר.
 
התארגן!- שמור על שולחן נקי ומסודר, מיין וארגן את הניירת ואת תיקיות המחשב שלך כך שתוכל להתמצא בהם בקלות. חדר עבודה, שולחן או עמדת עבודה מסודרים משפיעים על הרגשה נינוחה ומסייעים לעבודה מאורגנת, נכונה ובריכוז מיטבי.
 
רשום!- תחזק 'פנקס רשימות', בו כל המטלות שעליך להשלים. עדכן את הרשימות שלך באופן שוטף. כאשר אתה רואה מולך את מה שהשלמת מול מה שעדיין עליך להשלים, תהיה פחות לחוץ. עזרים חזותיים, גם כאלה שאתה מנהל על הקיר, תמיד נוחים וטובים לשליטה ומעקב והמוח שלך, אוטומטית רגוע יותר.
 
שינה- מחסור בשינה הוא זרז להתפתחות סיבוכים בריאותיים שמקורם בלחץ. הגוף שלך חייב לנוח. בעת לחץ הגוף שלך פעיל מאד "מבפנים" ורבות מפעולות התחזוקה השוטפת שבו משתבשות. בשינה הגוף מבצע "אתחול" ומחזיר לעצמו את האיזון, המאפשר לך להתמודד ביעילות עם הלחץ הבא.
 
אל תלחץ מזה שאתה לחוץ-  כאשר אתה מודאג ומתוח אתה נתון בתוך מערבולת ספירלית, בה הלחץ מוביל לעוד לחץ. לכן, צרות באות בצרורות ומה שמתחיל ברגל שמאל... לכן, ברגע שאתה חש בלחץ מסלים, עצור! נתק מגע וצא מהסביבה. נשום סדיר, שתה מים, הרגע, ארגן עצמך מחדש וצא לדרך עם הערכת מצב ודרך פעולה חדשה. זכור, רוב התאונות שמקורן התנהגותי, נגרמות מההתנהגות הבאה לאחר ביצוע הטעות. לא מהטעות עצמה.
 
עבוד בצוות- השיתוף והחלוקה במידע, במשימות, באחריות, עם רוח הצוות, הלכידות, העזרה ההדדית והיצירתיות, יאפשרו לך לעבוד בסביבה מפרה מאתגרת ומעניינת, בה חווית הלחץ לרוב חיובית.
 
טיפים שכאלה ועוד רבים אחרים, תוכל לקבל בסדנאות והתרגולים המעשיים השוטפים במקום העבודה, יאפשרו לך לרכוש כלים וגישות אפקטיביים להתמודד נכון יותר ואף להימנע, ממצבי מתח ולחץ ולהפחית את הסיכונים לשחיקה נפשית שזהו מצב קליני שאינו תמיד הפיך. לכן, במטרה להביא לעבודה נטולת תקריות ותאונות ושיפור איכות החיים שלך בעבודה אמץ את סוגית הטיפול הנכן בלחצים במשימה ארגונית שוטפת הבאה לביטוי בכל מישורי החיים בארגון: בתכנון העבודה, בתפעול, בדיוני הצוות, בישיבות הניהול ועוד. ארגון המשכיל להטמיע בשגרת הפעילות הרגלי עבודה של טיפול נכון בלחצים, מצליח להפחית בצורה דרסטית  טעויות, תקריות  ותאונות עבודה.
הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות , יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.
 
התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!

שלכם בידידות,
                                                                        
                                                                            יגאל יחזקאלי

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.