כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
אירוע בטיחות או אירוע התנהגות?

אירועים יכולים לקרות גם במקומות עבודה בטוחים, משום שההתנהגות אנושית, ברגע נתון, היא בלתי צפויה. זה היה המקרה, כאשר במפעל מכובד ומסודר, עובדת מחסן הייתה חסרת מזל בכדי להיות מעורבת במצב גבולי. "הייתה לנו עובדת שעטפה מזרן. זה לא תחום העבודה הרגיל שלה, אבל היא התבקשה לעזור, בשל איחור בתפוקה באותו היום. כשהחלה לעטוף את המזרן במכונת העטיפה, היא התקרבה יותר מדי, המכונה נתקלה ברגלה והפילה אותה לאחור ", סיפר מנהל המחסן. "היא נפלה, רגלה נתקעה מתחת למכונה שעבדה שם במעגל, לאט מאוד, אבל עדיין מסתובבת ולוקחת אותה עימה."
 
כל פעם, אני למד מחדש, עד כמה קל לאנשים להתעלם מהפתרונות ההתנהגותיים. הדרך היחידה למנוע נטייה אנושית זו, היא להתמקד בעבודה יחד. בעבודת הצוות.
 
בעת ביצוע פעולת בטיחות, אל תשכחו לתת תשומת לב להתנהגויות!
 
למרבה המזל, חבריה לעבודה של העובדת הצליחו לכבות את המכונה לפני שנפצעה, אבל כולם הבינו שהתוצאה הייתה יכולה להיות הרבה יותר גרועה. לאחר תקרית ה"כמעט ונפגע", במטרה להחליט סופית מה ייעשה, התכנסו מייד כמה אנשים, כולל ממונה הבטיחות, כדי לנתח את המצב. לכולם היו פתרונות מוכנים ומנומקים לבעיה, כולם מאופיינים בביצוע שינויים והגנות למכונה, ביצוע תדריכים, חידוד נהלים, שימוש בציוד מגן אישי, או החרפת הפיקוח על העובדים באמצעות תורנות אחראים משגיחים.
 
יום לאחר האירוע, התכנסה ועדת הבטיחות. מטרת ההתכנסות הייתה לנתח מחדש את האירוע מנקודת מבט התנהגותית. מאחר ובדיון נוכחים נציגי עובדים ומנהלים, ניתן לקבל מידע רחב ומקיף יותר מאשר בצוות ניהולי מצומצם. בפגישה התבקשו המשתתפים להציע הצעות לפתרונות התנהגותיים בלבד. אחד החברים הציע שחברי ועדת הבטיחות יסתובבו בשטח וירשמו את התנהגויות העובדים סביב המכונה, על מנת לחפש התנהגויות להן השלכות על בטיחות העובדים. חבר נוסף, הציע לתעד בוידיאו של מצלמות האבטחה את הפעילות באזור המכונה ולנתח את סרט. חבר שלישי, הציע לראיין את העובדים בשטח ולשאול אותם  האם יש להם עצות בטיחותיות, כיצד נכון לעבוד מבלי להיפגע. מהר מאד התבררה התמונה.
 
בכל סביבת עבודה, הנטייה הראשונית תהיה למצוא פתרונות הגנה או מניעה טכניים, נוהליים או משמעתיים. כך אנו, בני האדם, חושבים. כאשר אנו חושבים על פתרונות התנהגותיים, מיד עולות במוחנו התנגדויות כמו "אנשים מביאים את זה מהבית", "אני לא מוסמך לחנך ולשנות אופי של אנשים", "אנשים מבוגרים צריכים להבין לבד, שבטיחות זה בשבילם", "באתי לעבוד ולא להיות גננת" ועוד. במיוחד בתעשיות ובענפי הייצור, המנוהלים בעיקר, על ידי אנשים אשר הוכשרו זמן רב במערכות השכלה טכנית, בה הגישה והראיה לפתרון בעיות, היא לוגית-מתמטית, ברובה. קל יותר ליצור שינוי בסביבה הטכנולוגית, מאשר בסביבה האנושית. הבעיה היא שלכל תאונה, יש סיבות שורשיות  בהתנהגות. התנהגות בסביבת העבודה היא תולדה של קונפורמיות והתאמה לנורמות המקובלות. הנורמות המקובלות פשוט מבוטאות בהתנהגות של הרוב וכך, עובד חדש, ימצא עצמו משנה את התנהגותו וברבות הזמן, תהיה זו, דומה להתנהגות של שאר חבריו. לכן, שינוי בהתנהגות של פרט, תמיד חייב להתחיל בשינוי הנהגה והוא נולד בצוות העבודה האורגני.
 
חברי הועדה הבינו במהלך הבדיקות, שהבעיה נעוצה בחוסר ידע מספיק ודרושה הדרכה מקצועית ובטיחותית בהפעלת מכונת אריזה לכל העובדים, למרות שהחברה אינה חוסכת במשאבי הדרכה וכל עובד זוכה להדרכות כחוק ואף מעבר לכך. אך האם בכך נעוצה הבעיה? האם זהו פתרון התנהגותי? הלא ידוע שהעובדת, אשר מונתה לתגבר את צוות האריזה, אינה מפעילה בקביעות את המכונה. ואכן, נמצא, שזו לא הוכשרה ולא הכירה את הסיכונים שבעבודה עם מכונה זו. בכל זאת, מדוע התחילה העובדת בהפעלת המכונה ללא הכשרה? מדוע  האחראי, אשר מינה אותה לעבוד, לא בדק האם היא מוכשרת או מכירה את הסיכונים? מדוע איש  מחברי הצוות האחרים לא הרים גבה ושאל, כאשר עובדת ממחלקה אחרת נכנסה לעבוד בעמדה של אחד מחברי הצוות? הניתן משאלות או תהיות אלה, לזהות בעיה אחרת?
עובדים ב"רצפת הייצור", נתונים במערכות מורכבות של עבודה, תחת לחצי הספק, דיוק, ריבוי מטלות, שעיקרן עומס כמותי. ועם זאת, לשמור על מקום עבודתם, לרצות את בעלי הסמכות ולהיחשב עובדים טובים, מיומנים, שכדאי לשמור עליהם. מנקודת המבט הסובייקטיבית שלהם, גם אם תגיד יום-יום "קודם כל הבטיחות ואחר כך העבודה" , הם לא יאמינו. דיבורים  ושלטים, טובים לפרוטוקול. בפועל, יש מקור פרנסה שצריך לשמור עליו.
 
סך ההתנהגויות הגלויות מהווה את התרבות הארגונית הנצפית. "ככה זה פה".
 
המקרה הוצג לצוות העבודה של מחלקת האריזה. הפגישה התקיימה בהשתתפות האחראים הישירים וממונה הבטיחות. לאט לאט, צף עניין החשש מהודאה באי-יכולת, חוסר ידע או מיומנות, לביצוע עבודה. אם מבקשים, קודם כל ניגשים לביצוע ומסתדרים תוך כדי תנועה. האם תופעה זו מוכרת לך? ממונה הבטיחות הסביר, כי תרגול והכשרה לפני עבודה על מכונה הם חובה. הוא הדגיש שלמרות שיש עליהם הרבה עומס, עליהם לדווח, מיד כשהם מתבקשים לבצע עבודה, אם לא הוכשרו לביצועה. העובדים לא קנו את זה.
 
אז, עשה ממונה הבטיחות מהלך ניהולי חכם. הוא סיכם עם מנכ"ל החברה, כי כל עובד יישא בכיס כרטיס בצבע אדום, הנושא את חתימת המנכ"ל. כרטיס זה פירושו "עצור! יש כאן סיכון, אינני כשיר לבצע את המטלה הזו בבטחה". המנכ"ל באגרת לעובדים הבהיר, כי שימוש בכרטיס, לא יהווה בסיס לענישה או השלכות אחרות לרעת העובד. פתרון זה יושם בהצלחה בעידוד כל הגורמים והביא לשינוי ניכר, נראה לעין, בהתנהגות. מרגע שההתנהגות הגלויה הזו קיבלה לגיטימציה וזכתה להיענות, היא הפכה לנורמה מקובלת ואף הציפה בעיות של העדר ידע או חוסר מיומנות אחרים בסביבות העבודה, להן ניתנו תרגולים ואימונים מתאימים. דיאלוג כזה, בו עובדים המעלים פערי ידע ומקבלים פתרונות (מיידיים וללא עלויות נוספות), מגדיל את האמון של העובדים בהנהלה, משפר את הערנות והאכפתיות בסביבת העבודה, מאפשר תקשורת פתוחה ואמיתית יותר, בין מנהלי הקו הראשון לבין העובדים, משפיע על המוראל ועוד. אז מה אתה אומר, זה טוב לעסקים?
 
כמובן, שאין זה אומר להזניח את התנאים הבטוחים של סביבת העבודה. יש להמשיך ולהשקיע בכל הפתרונות הדרושים למזעור סיכונים ומניעת תקריות. עם זאת הפתרון ההתנהגותי, לעיתים רבות, נותן מענה שלם ומספק. כפי שאמר מנהל המחסן: " אני עובד כבר 12 שנים סביב המכונות הללו ולא ראיתי אחד שנפגע. הניסיון הזה חידד לי, שפתרון התנהגותי עונה על הבעיה, הרבה יותר טוב מפתרונות מכאניים בלבד".

הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות , יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.
התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!

שלכם בידידות,
                                                                          יגאל יחזקאלי
 
 

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.