כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
בטיחות- החלק החסר

אתה רוצה שהעובדים שלך יחשבו לפני שהם פועלים, ישנו תפיסות לא נכונות או לא רצויות, ויסגלו לעצמם הרגלי בטיחות חדשים. בכך, אתה למעשה משקיע חלק ניכר ממאמציך בהדרכה, הסברה, שיווק הבטיחות. אם כך אתה מתאר את תכלית יעדיך, חשוב מה זה למעשה אומר לעובדים. האם אינך מעביר מסר שהם, למעשה, הבעיה? זהו בודאי לא מסר המעודד מעורבות בשינוי התנהגותי.

גישות רבות מתמקדות בפניה אל הפרט ובאימונו להרגלי בטיחות נכונים. ישנן הזדמנויות רבות לסייע לאנשים להבין כיצד דרך החשיבה שלהם והאופן בו הם פועלים יכול לתרום לבטיחותם ולמניעת תאונות. למעשה זה קריטי. אך אם אתה עוצר כאן, אתה מחמיץ הזדמנות פז ענקית.מניתוח אירועים רבים בבטיחות, למרות שאפשר להרים גבה, עולה כי השורש לתאונה אינו ההתנהגות של העובד! למרות שבחקר תאונה, רבים המקרים בהם חקירה הופסקה, מרגע שנקבע כי התנהגות העובד היא הגורם התורם לתאונה. 

במקרים רבים, משורבב המושג "הגורם האנושי" כהסבר, כאילו היה כוח עליון. התנהגות אינה יכולה לשמש הסבר משום שמאחרי כל התנהגות יש מניע-"מדוע התנהג כך העובד?" אם לא נגלה את המניע, לא נצליח להסיר את המכשולים והמחסומים כך שהמשימות תתבצענה בבטיחות מרבית, בכל מקום, כל הזמן. 

מכשולים 

בתצפית עמיתים שהתקיימה באחד המפעלים, הבחנתי בהחמצת הזדמנות חשובה. עובד הבחין שעמיתו עומד על דלי פלסטיק הפוך במטרה להגיע לשסתום. העובד נתן לחברו משוב תוך ציון המרכיבים הנכונים והטעונים שיפור והמליץ על שימוש בסולם/שרפרף ייעודי בפעם הבאה. בכך הושלמה התצפית ורשימת התיוג מולאה. 

לפני שעזבתי, שאלתי את העובד שאלה פשוטה-"מדוע אתה משתמש בדלי הפוך?"  העובד ענה שסולמות קטנים או אדנים קיימים בדרך כלל בשטח אך לעיתים מזיזים אותם וקשה לאתרם. כתוצאה מכך, נעלו אותם בשרשרת, הוא חיפש ולא מצא את הבחור עם המפתח וכדי לא לעכב את העבודה השתמש באופן חד פעמי בדלי. כצפוי, אנשים יעשו את מה שהם צריכים כדי להביא את העבודה לידי סיום! השיחה הזו חשפה מכשול לביצוע עבודה בטוח, למרבה המזל, טרם קרתה תאונה. 

לרוב, אנו משקיעים בהימצאות ציוד עבודה ובטיחות זמין והטענה השכיחה היא, אי-שימוש בהם. כתוצאה מכך, אנו משקיעים בהסברה והדרכה, אך לא עושים די, בכדי לזהות ולהבין את המכשולים המובנים, בשיטות העבודה או בדרכי הניהול, אלה המעמידים את העובד, בפני הפיתוי לאלתר את הדרך להשלמת המטלה ולטפל בהם, בעדיפות מיידית.   

מחסומים 

במקרה אחר, זוהתה עלייה בשיעור פגיעות בידיים, באתר עבודה. הוזמנה השתלמות לכל העובדים בנושא שימוש בציוד מגן אישי, בדגש על מיגון ידיים. במקביל ביקשנו מעובדים לאסוף מידע כיצד ומדוע העובדים מבצעים את עבודתם. במהרה צף ועלה הגורם התורם המשמעותי, שמעבר להתנהגות העובדים, שימוש בכפפות שאינן מתאימות למשימה. התברר, כי קיים פער זמן בין ביצוע ההזמנה, לבין הגעת הכפפות הייעודיות לאתר. בכל פעם בו נגמרו הכפפות המתאימות השתמשו העובדים בכפפות אחרות. רישומי הפציעות במרפאה, הראו התאמה בתאריכים. במצב שכזה, אילו הדרכות והסברות יכלו להועיל? 

שוב ראינו כי עובדים מוצאים דרך על מנת להביא לביצוע או השלמה של המטלה. מרגע שהושלמה, עוברים הלאה. במקרים רבים אנו מזהים את  הבעיה וקוראים לה אי-דיווח. העובדים אינם מדווחים.

אם נשאל "מדוע העובדים אינם מדווחים?" האם נצליח לגלות גם מכשולים או מחסומים בדיווח? 

כמי שמקדישים את חייהם ליצירת תנאים ל- 100% עבודה בבטיחות, עלינו לזכור שמעבר להשקעה בבטיחות בעבודה עלינו להשקיע לא פחות בעבודה בבטיחות כחלק בלתי נפרד.

התפקיד שלנו הוא לא רק לאמן את העובדים אלא גם, באופן יזום, לזהות את המכשולים והמחסומים שהופכים את המשימה לקשה או בלתי אפשרית, עבורם. רק אז, אנחנו יכולים להבטיח הצלחה בת קיימא בתרבות ובביצועים.


הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות , יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.
התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!

שלכם בידידות,
                                                                        יגאל יחזקאלי

 

 

 

 

 

 

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.