כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
פחד בהצגת נושא מול קהל

עד כמה אנו טובים בלמכור את עצמנו, את הרעיונות שלנו, או המסרים הארגוניים שאנו מבקשים להעביר לעמיתינו? למעשה, המוצרים, המסרים והערכים עליהם אנו מופקדים, תלויים במידה לא מועטה באופן בו אנו מציגים אותם, בלא קשר למידת השכנוע או האמונה שלנו בהם והדבר תלוי, לא מעט, בפחד הקהל שלנו. לעיתים, העצבנות הקלה ביותר, יכולה לחצוץ בינינו לבין קהל השומעים ולפגוע באמינותינו ואף במטרותינו. כדי להתמודד ביעילות עם פחד הבמה או הקהל, עלינו להבין תחילה, את סיבת השורש לו. ידוע, שה'חיווט העצבי' במוחנו, התפתח במשך אלפי שנים, עוד לפני הדיבור בפני קהל. הבה נחשוב על סיטואציה השרדותית, בה אדם ניצב לבדו בשטח פתוח, בלא יכולת לברוח, ללא נשק, מול חבורת יצורים דרוכה, הנועצת בו עיניים. רוב הסיכויים הם, שהוא עומד להיות מותקף ואלי אף להאכל... אבות אבותינו, אלה שכמובן שרדו, פיתחו את תגובת הפחד למצב שכזה. זוהי דריכות השרדותית, לאיום קיומי. ההבנה, שמוחנו מתקשה להבחין בהבדל, בין איום קיומי אמיתי, לבין איום מדומה, הנתפס בטעות כאיום קיומי, היא הצעד הראשון להתגברות על הפחד. מודעות זו, עשויה לסייע לך לנהל את עצמך ביעילות, כאשר אתה נמצא מול קהל. הדופק עולה, תחושת הזעה קלה, נשימות קצרות- אתה לוקח נשימה עמוקה ואיטית ואומר לעצמך: "אזעקת שווא. אני בחברת עמיתים, זו רק מצגת". ככל שתרבה בהתערבויות מודעות כאלה, בעת התרגשות, תצליח ל'חווט' מחדש את המוח, לברירת מחדל רגועה יותר, בעת שאתה מתחיל להציג. עד מהרה, זה יהפוך להרגל האוטומטי שלך. אמן את עצמך, שהתגובה ההשרדותית שלך, היא תגובה מדומה. אין כאן סכנה קיומית אמיתית, אלא רק מה שאתה רוצה להאמין. הנה כמה טיפים קלים ליישום, היכולים להביא לשינוי משמעותי בתחושת הפחד המדומה, שלפני או תוך כדי, הפרזנטציה.
"מסגור מחדש" של השאלות העצמיות- כאשר אתה מודאג, בעיקר לפני פרזנטציה חשובה, קיימת נטייה לשאלות עצמיות שליליות כמו, מה יקרה אם לא אזכור את החומר? מה יקרה אם אתקע ולא אדע לענות על שאלות? מה יקרה אם השומעים יתאכזבו, הבוס ירתח ואני אפוטר? כפי שאתה יודע, לשאלות אלו נטייה להסלים ולהעצים חרדה. למעשה, אתה שופך דלק על מדורה, במטרה לכבות אותה. החלף את הדיבור השלילי בחיובי. מה יקרה אם אצליח להדהים אותם? מה יקרה אם אצליח לשלוף תשובות מהירות ושנונות במהירות? מה יקרה אם הבוס יהיה מרוצה ויציע לי קידום? הדיבור החיובי גורם לך להרגיש טוב ובכך מטעין אותך, גם ברמה הכימית בגוף, באנרגיות ומרץ להיות במיטבך. אם צריך להכין שקף, בדיחה, מענה שנון לשאלה, גש למלאכה ויפה שעה אחת קודם.
התאמן בכל פעם, כאילו היית הגרוע ביותר, כאשר אתה חש בממלכה שלך, שוחה היטב בחומר, ישנה נטייה להיות שאנן ולא להתכונן. "קטן עליי, הייתי שם, אני יכול להתמודד, בתחום הזה אי אפשר להפתיע אותי". במצב כזה, של חוסר מתח, הפרזנטציה שלך לא מפוקסת, לא חדה דיה, חלק מהמסרים היותר משמעותיים, לא קיבלו את העדיפות הנכונה, הזמן מתמעט לרעתך… מאה זוגות עיניים בוהות בך באי הבנה… החרדה צפה לך בזמן הקצר שנותר. אולי עוד יכולת לתקן את המצב... אך מאוחר מידי.
התאמן על הפרזנטציה בקול רם. במיוחד, כאשר מדובר במצגות חשובות. התאמן אפילו חמש, שש פעמים. עבור על המצגת כולה, כאשר אתה שומע את עצמך, אתה מקודד את כל הטקסט בזיכרון לטווח הארוך שלך. הניסוח מתחדד, המסרים הופכים לברורים יותר, כל המילים נקשרות יחד לרעיון מסוגנן היטב, עם חוט שני סדור, בבניה והתפתחות לוגית של המסר. הקהל מרותק. האנרגיה זורמת בצורה חופשית...
שנן את סדר השקפים- זכירת הסדר, מאפשרת לך להכריז על האייטם הבא שלך, טרם שהשקף התחלף. זהו כלי חזק, המותיר בעדינות רושם חיובי אצל השומעים, הבוטחים בך, בעת שאתה מוליך אותם בדרך שלך והמצגת היא רק אמצעי המחשה ולא קביים, בעזרתם אתה צולע. כאשר אתה נתפס כאמין ומבין דבר, התגובות והאנרגיה אשר תחוש מהקהל, ינסכו בך הרגשת בטחון, שאתה במגרש הביתי שלך. הפחד יעלם.
הכן מראש שקפי גיבוי לכמה שאלות. לרבים, החשש הגדול הוא, לאו דווקא ההצגה עצמה, אלא דווקא להיות מופתע משאלות, שאינך מאורגן ומוכן אליהן באותה המידה, בה הכנת את המצגת שלך. אז, טון הדיבור, הניסוח, הרהיטות, השנינות, כבר אינם אותו הדבר. הקהל יחוש בהבדל… המסכה תיפול.... ברוב המקרים, השאלות אותן תישאל, הן ארגון אחר או חדש, של אותו מידע שאתה מוסר. לך צעד אחד קדימה, הכן לעצמך סדרת שאלות או אתגר כמה חברים, לשאול או להתקיל אותך בשאלות. הכן תשובות מנומקות, עם נתונים, על גבי שקפים שיימצאו בסוף המצגת. השתמש בזה: אמרו חכמים: " שאלה טובה היא שאלה שיש לי עליה תשובה. שאלה מצוינת היא שאלה שיש לי עליה שקף מוכן".
השתמש בהחזיה של הפרזנטציה. לדמיון שלנו כוח אדיר בהובלת מציאות. כשם שהנבואה מגשימה את עצמה, כאשר אנו פוחדים. באונ' הרווארד, בדקו שחקני כדורסל בקליעות עונשין. קבוצה אחת התאמנה במגרש בקליעות והשניה התאמנה במועדון, כאשר לכל שחקן אזניות, עם מוסיקה מרגיעה והוא התבקש להחזות (לדמיין ולחוות) את עצמו זורק לסל. שתי הקבוצות שיפרו, במידה דומה, את שיעורי הקליעות שלהן. שתיהן הוכיחו התפתחות מוחית, באיזור תיאום עין יד. מה שטוב לספורטאי עילית טוב גם עבורך. דמיין (החזה) איך אתה מעביר בהצלחה את הפרזנטציה שלך, איך אתה עומד ומציג, אילו תגובות אתה מוציא מהקהל שלך, מההקדמה ועד לסיכום.
הפרזנטציה שלך אינה הצגה או מופע סטנד-אפ. אתה מעביר מסר, רעיון, נושא, גוף ידע, במטרה להניע את השומעים לפעולה בהתאם. לו היה הדבר אפשרי יכלת להציג את המצגת שלך לכל אחד בנפרד. כך שבמרה זה הקהל אינו יישות עבורך. עליך לראות זאת כמפגש אחד על אחד, כאשר אתה מדבר ומסביר ללא תיאטרליות ללא גינוני במה בבהירות בפשטות בטבעיות כאילו כל אחד הוא הלקוח היחידי באולם בעבורך. אנשים ירגישו את הדיבור בגובה העיניים את היחס האישי האכפתי וישתפו איתך פעולה.
קח נשימות עמוקות – אין דרך להדגיש את החשיבות העצומה של הטיפ הזה. בעת לחץ, קצב הנשימה עולה. הנשימות מתקצרות, פחות חמצן... יותר מצוקה...דופק עולה... מצב סכנה...אתה מגמגם... הקהל קולט שאתה לא בטוח. הם נכנסים ללחץ, קורטיזול… המעגל השלילי הזה. אתה יודע. לפני שאתה נכנס, תפוס פינה שקטה, מבודדת. הכל מתחיל בנשימות. סדר את זה והכל יירגע. אם אתה פוחד-תפחד, אבל בלי קוצר הנשימה… או כמו שאני נוהג לומר: "עשן לך סיגריה ללא סיגריה"  שאיפת אויר איטית ונשיפה איטית, משפיעות על קצב הלב, לחץ הדם, עליה באנדורפינים ועוד עשרות תהליכים בריאים ומיטיבים.
עשה 'פוזות' של בטחון. כולנו יודעים, ששפת הגוף שלנו, משמעותית מאד בתקשורת הבין אישית. אנו רואים, כמה עסוקה התקשורת בניתוח שפת גוף של מועמדים, בתקופת בחירות, למשל ועד כמה המסרים הלא מילוליים, משפיעים על תפיסת הביטחון והאמינות של הדובר. בעלי חיים בטבע נוטים לסמן את כוחם ועליונותם, ב"הרחבת" המרחב הטריטוריאלי שלהם, זאת על ידי הנפת/ פרישת  גפיים/כנפיים. נמצא, שיש קשר בין הפגנת שפת גוף בטוחה, להפחתה בהורמון הלחץ קורטיזול. כן! גם אנשים במצב פחד, (סיטואציה של הימור על סכום גדול בקזינו), העמידו פנים של בטחון, על ידי מנח גוף זקוף, מתיחת חזה, הליכה עם ידיים מוטות מעט לצדדים ומבט סמכותי קדימה. רמת הטסטוסטרון שלהם עלתה ב30% ורמת הקורטיזל ירדה ב- 25% (!)  מול קבוצץ ביקורת, שהפגינה תוצאות הפוכות. בקיצור, עשה לעצמך פוזות של קינג, מול המראה, עוד לפני הפרזנטציה. עמוד בוטח. היישר מבט לעייני האנשים בקהל. חייך קלות בביטחון. תן לידיים לדבר בחופשיות יחד איתך. תתלהב. אתה תראה!
עשה אתנחתאות קלות בתכיפות. ראית את הסרט "נאום המלך"? המלך ג'ורג' ה-6 המגמגם, הצליח לנאום ברציפות, לאחר שהתאמן לבצע הפסקות. בזמן הקצר הזה, המלך יכל "לאסוף את עצמו" בכל עת שחווה חרדה. אם בזמן הפרזנטציה, עולה בך תחושת אי נוחות גוברת, אתנחתא מתוכננת, בין נושאים או פרקים, תהיה תחנת הדלק הסודית שלך.
המשג לעצמך מחדש את תגובות הקהל. במקרים רבים, אנו מצפים מהקהל שיביע התעניינות ויהיה שותף איתנו, כמו קהל הנהנה בהופעה. במקרים רבים, אנו מפרשים בצורה לא נכונה את קהל השומעים שלנו, כאשר הוא שותק או לא מניד בראשו או שלא מביע התרגשות. ברוב הפרזנטציות, הקהל מרוכז במסר ובנושאים הנדונים ופחות במציג והעניין שלו, בעת שהוא מעבד את המידע, אינו ניכר לעין כהבעת הנאה. הדבר בולט במיוחד בפורומים, בהם יש דינמיקה מופנמת ורצינית. כאשר אתה מציג פרזנטציה מקצועית, אל תצפה לפרצי רגשות של שמחה והנאה. מופעי הרצאות, הם בבחינת סוגה אחרת שאם אתה רוצה להשתייך אליה, אפשר ללמוד גם את זה.
 
התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!
                                                           
                                                                 שלכם בידידות,
                                                                                        יגאל יחזקאלי
 

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.