כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
שינוי עמדות בבטיחות

תפישות חיוביות לגבי בטיחות הן קריטיות למצוינות, מאחר והשפעתן על התנהגות העובדים היא משמעותית. במאמר קודם, העלינו את סוגית האמונות המסוכנות, המביאות למכשולים וחסמים בדרך להצלחה ולשימור תרבות של מצוינות. לבקשתכם, הנה כמה דרכים לניטרול אותן אמונות בלתי רצויות, טרם ישתרשו בתרבות הארגונית שלנו:
 
להאמין כי אפס תאונות* היא אפשרות – כאשר מציבים יעד של אפס תאונות לשנת העבודה, עד כמה העובדים אכן מאמינים שמדובר ביעד אפשרי? אם יעד כלשהו אינו זוכה לאמונה מצד העובדים, שהוא ניתן להשגה או שהדרך להשגתו ברורה ונתפסת כהגיונית, אנשים לא יפעלו במרץ להגשמתו. ישנם שני הסברים, מדוע אנשים מאמינים שאפס תאונות אינו מצב אפשרי. ראשית, רבים אינם יודעים, שתוצאה שכזו הושגה כבר בעבר, בתנאי עבודה דומים. בעוד שכל חברה היא ייחודית, רוב התעשיות פועלות למעשה, בתנאים דומים למדי בסביבות העבודה ולכל אחת, יש סיפורי הצלחה ממשיים, על עשיית מה שנחשב היה, קודם לכן, בלתי אפשרי. סיפורים אלו, הם האתוס עליו בנויה רוח הלחימה והשאיפה לניצחון של כל חברה או ארגון. הבאת סיפורי הצלחה שכאלה מהמפעל שלך או מתעשיות אחרות, תסייע לך, להביא לשינוי העמדות השליליות. שנית, אנשים לא יודעים לקשר בין האירועים שקרו בסביבת העבודה, לדרכי המניעה המתאימות שניתן לנקוט. ביצוע ניתוחי פארטו על אותם אירועים וזיהוי אמצעי הזהירות או המניעה שיש לנקוט, יחד עם העובדים, יסייע להם להפנים את הקשר ולשפר את דפוסי העבודה הנכונים.
 
מצוינות בבטיחות היא פעולה פרואקטיבית למזעור חשיפה לסיכונים. על מנת להשיג מצוינות בבטיחות, חשוב ביותר לכל אחד, להבין את ההבדל בין 'בטוח' ל'מזל', כאשר אנו דנים בתוצאות של התנהגויות. איננו יכולים להגדיר בטיחות, כהיעדר תקריות או  תאונות. בטיחות משמעותה, לא להמצא בסיכון. כאשר אנו מעבירים לאנשים, על מנת שיפנימו זאת, עליהם לזהות בבירור, כיצד הם יכולים לתרום להפחתת החשיפה לסיכון ומניעת פגיעות, במונחים של תרגולות ברורות וסדורות, לשליטה בסיכונים ונקיטת משנה זהירות, לפני, במהלך ואחרי ביצוע עבודה. לכל פעולה יש תוצאה. לכל תוצאה יש השלכות. ראיה קדימה של התנהגות עד להשלכותיה, היא לב ליבה של החשיבה המניעתית.
 
בטיחות היא באחריות כולם- בארגונים רבים רואים את הבטיחות כתפקיד המנוהל על ידי מנהל או ממונה הבטיחות. בשיחות עם לא מעט ממונים שמעתי, כי הבעלים, הודיע להם, כבר בשיחת הקבלה לתפקיד, שמאחר והחוק דורש ממנו אחריות ניהולית, כל הקשור בבטיחות, הופך להיות באחריותו האישית של ממונה הבטיחות. ("התפקיד שלך להוריד את הבטיחות מכאב הראש שלי"). אם כך הדבר, המסר העובר לכל הארגון הוא, כי אותו ממונה יעסוק בבטיחות וכל השאר ידאגו ל'ביזנס'. בטיחות היא הביזנס והאחריות של כל אחד ואחד. הממונים מבטיחים שלכולם הידע, הכלים, האמצעים למזעור סיכונים ושנעשים צעדים מונעים, משפרים ומתקנים בכל סביבות העבודה ומוודאים, כי האנשים אכן נוהגים על פי הנדרש. הממונה עצמו, אינו יכול להיות בטוח, בעבור אנשים אחרים. בסביבות עבודה מתקדמות, מגדירים בעבור כל בעל תפקיד, בכל הרמות, התנהגויות תומכות בטיחות נדרשות ומפעילים תהליכי תצפית ומשוב על בסיס אינדיבידואלי, בהתאמה לכל יחידה.

לי, זה יכול לקרות- ייתכן ומטלה תתבצע במשך שנים, בלא כשל או אירוע בטיחות. האם מדובר במזל טוב או אולי בתהליך מתוכנן, בו כל פעולה והתנהגות בוצעו בבטיחות מלאה? הרי לא ניתן להעלים את כל גורמי הסיכון והחשיפה אליהם, בכל סביבות העבודה. לפיכך, עלינו לוודא שלכל אחד מהאנשים, יהיו הידע, היכולות, הכישורים והאמצעים הדרושים לזיהוי סיכונים וצמצום החשיפה להם, אפילו סיכונים ברמת סבירות נמוכה. במקביל, עלינו להביא לאווירה תומכת של שיתוף מרצון בין עמיתים, בתוצאות העשייה המוצלחות שלהם. מהות השיתוף, יצירת אוירת לכידות, נורמות ראויות והשוואה חברתית חיובית.
 
טוב אינו מושלם- אם אתה מאמין שטוב זה מספיק, אתה מעביר מסר שישנה רמה קבילה של תאונות או פגיעות. החתירה למצוינות בבטיחות היא תהליך מתמיד, המתבטא אך ורק בשאיפה המשותפת של כולם, לטוב יותר. אין זה אומר שפחות ממצוין אינו קביל, אדרבא, איננו מפסיקים לנסות. אנו נשארים דרוכים ומסייעים לאחרים, להמשיך ולזהות את ההזדמנויות להמשך ההפחתה בחשיפה לסיכונים, גם בהיעדר אירועים או תאונות. עלינו להבטיח המשך איסוף מידע ונתונים, על מצב קיים ומגמות, דרך סקרים, מבדקים, דיווחים מהשטח וביקורות. בחינה של המידע הזה, בהצלבה, תציף לנו הזדמנויות שיפור רבות.
 
שינוי של תפישות ועמדות קורה לרוב, דרך ההתנסות האישית. אנו יודעים שהידע לבדו אינו משנה התנהגות. כולנו יודעים היטב, מה נכון וצריך לעשות, בנהיגה ברכב, בתזונה נכונה, באורח חיים בריא, בהתנהגות הורית, זוגיות ועוד. אך בחיינו, אנו מוצאים עצמנו נוהגים אחרת, לרוב בשל 'הנסיבות'. גם בבטיחות בעבודה, ברוב הזמן, אנו משקיעים בהעברת ידע. אך אם נשקיע בהתנהגות עצמה, בהתנסות של האנשים, כלומר, נתחיל בדרישה לביצוע ונוודא זאת, עם אימון וחיזוקים מתאימים, נתחיל לראות שינוי לא רק בהתנהגות, אלא גם בתמורה של הדעות והאמונות בהתאם. השילוב בין המידע שנמסר, להתנסות מעשית בשטח ובחינת תוצאותיה, מניבים יצירה של אמונות ותפישות, מוכחות ויציבות לאורך זמן.
הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות , יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.
התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!

שלכם בידידות,
                                                                                      י?ג??א?ל יחזקאלי
*) נכון הוא, כי אנו מתייחסים לאפס תאונות כאל מדד ולא כאל יעד ואולם, תוצאה של אפס תאונות, שהושגה על ידי תהליכים מכוונים של הטמעת תרבות בטיחות כוללת, נצפית בעולם, זה למעלה משלושים שנה ובעקביות, בתעשיות המטמיעות את הגישה ההתנהגותית למצוינות בבטיחות.  

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.