כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
היעד: אפס תאונות

הצבת מטרות, לאפס תאונות עבודה וניהול תכניות המכוונות לכך, הן היעד הרצוי לארגונים ממוצעים ומטה בתרבות הבטיחות שלהם ולא של המתקדמים והמצטיינים בכך. ארגונים אשר השיגו רמה יציבה ושרירה של מצוינות בבטיחות, מגדירים, מודדים ומניעים את אנשיהם, להשיג את מה שהם כן רוצים ולא את מה שאינם רוצים.
האם בריאות היא העדרה של מחלה? אם לעולם אינך הולך לבדיקות רפואיות, לא רואה רופא, מרגיש נהדר, הכול נראה לך כשורה, האם השגת את יעדיך בבריאות והנך בטוח, שתחיה חיים ארוכים, עם הגישה הזו?
בכדי להגדיר בריאות כהיעדרם של תסמינים מדווחים (כמו חום, כאב, קושי בתפקוד וכו') או נראים לעין (כמו פריחה בעור, שינוי צבע עור וכו') הוא מסוכן בעליל. לכולנו ברור, שגילוי מוקדם מאפשר מתן מענה יעיל, בדרך כלל לא אגרסיבי ולרוב, אפילו מרפא במהרה. או, כפי שאנו נוהגים להתלוצץ "צריך להרוג אותם כשהם קטנים". עקרון הגילוי המוקדם, אשר יושם בתחום הרפואה, לא לפני זמן רב, שיפר באורח דרמטי את יעילותה של הרפואה וסייע בכך בעיקר, במניעת התפשטותן של מחלות זיהומיות ואוטואימוניות.
ברפואה, המושג 'היענות' הוא חיובי. אם הגוף נענה לתרופה, התערבות או טיפול מסוים, התפקודים משתפרים ותוצאות הבדיקות מתייצבות. המושג 'תגובה' הוא שלילי. אם הגוף מגיב לתרופה, טיפול או התערבות הביטוי הוא החמרה בתסמינים או בתחלואה. כאשר אנו מודדים הצלחה על ידי דיווח תוצאות שליליות, אנו מניעים תרבות בטיחות מגיבה, ריאקטיבית, במקום תרבות בטיחות פרואקטיבית, המשתמשת בזיהוי מוקדם ומתן מענה הולם.
האופן, בו אנו מגדירים את המטרות שלנו, עושה את ההבדל בין ביצועים מצוינים לבין השגת תוצאות מצוינות. השניים אינם ניתנים להחלפה. אם המטרה היא אפס תאונות/פציעות/אירועים והיא הושגה, מהו המדד לשיפור המתמיד? אם ארגון השיג תוצאה מצוינת, ואינו יכול בדקדקנות, לתאר מדוע וכיצד הדבר נעשה על מנת לשחזר את ההצלחה להבא, התוצאות, מן הסתם, הן מזל ולא מצוינות. חשוב להדגיש, שלא מדובר בייחוס סיבות או גורמים להצלחה, אלא תיאור קשר ברור של גירוי תגובה. בנוסף, כאשר אנו מתגמלים אנשים על תוצאות, מטרתנו היא, לחזק את הביצועים שהובילו ואפשרו את השגת אותן התוצאות, כדי שהארגון ייהנה מכך גם בעתיד. אנשים המתוגמלים על תוצאה שאינן יודעים מה עשו על מנת להשיגה, יפעלו ביתר בלבול ויתר לחץ על מנת לשחזר את ההצלחה בכדי שלא לאכזב. מה שיוביל לכמות רבה יותר של טעויות והשגת תוצאות מאכזבות. במקומות רבים נהוג 'פרס בטיחות' הניתן לעובד או קבוצה אשר לא היו אצלם אירועי בטיחות באותה השנה. האם אצלך, התוצאות המצוינות מושגות על ידי ביצועים מצוינים, הניתנים לשחזור, בכל עת?  או שמא, הייתם ברי מזל השנה?
התרשים שלהלן, מתאר את מעגל השיפור המתמיד, הנהוג בארגונים רבים, בהקשר לבטיחות. ההנהלה סוקרת את שיעורי התקריות/תאונות/פציעות, קובעת יעד חדש, להפחתה במספר, או יעד רצוי אחר, מפתחת רשימה של תכניות פעולה אפשריות, להשגת המטרה שנקבעה, מגבשת תכנית פעולה נבחרת או כמה במקביל, מוציאה אותה או אותן לפועל ובוחנת התקדמות, על פי התוצאות.


 
 

זהו המעגל המתמיד, להימנעות מכישלון.

כל אירוע, הוא כשל במערכת, בתכנית, או בגישה בהקשר לבטיחות. כאשר המטרה, התכניות והתהליכים מתבססים על אפס תאונות, אנו מקדמים את המנטאליות: אל תכשל! ברור, שאיננו רוצים, שאנשינו ייכשלו. אבל האם באמת, זו המוטיבציה שאנו רוצים להחדיר: תן כל מה שיש לך, כדי לא להיכשל? כאשר לארגון, יש אפס תאונות, בתוך תקופת זמן מסוימת, נאמר, ארבעת החודשים האחרונים והמנהל מציין זאת למשתתפי הארגון בגאווה, המסר הוא: מצוינות בבטיחות- שווה אפס תאונות.
כאשר מצוינות בבטיחות נמדדת על ידי אפס כשלים נוצרת אמונה מסוכנת בקרב העובדים ובמקביל, נקודת מבט ארגונית מגבילה: "אם בטיחות משמעה היעדר תאונות, אזי, כל מה שאני עושה ואינני נפגע ממנו או שלא מסתיים בכשל אחר, נחשב בטוח".
רצוי להזכיר, שלרוב, הפעולות הלא-בטוחות שאנו מבצעים, מסתיימות בשלום. בבית, בנהיגה, בעבודה הנסיון ה"מוצלח" הזה שאנו צוברים נחרט אצל כל אחד מאיתנו והוא זה העומד בשורש ההתעלמות מהסיכונים, השאננות וגישת ה"יהיה בסדר". כאשר אנו נותנים ל"טבע לעשות את שלו", מנגנון אזהרה הישרדותי חשוב ביותר הופך קהה, ההתעלמות מסיכונים, גוברת ובארגונים מופתעים מתקריות, הנופלות מ"שום מקום". זה בדרך כלל נשמע כך: "אני לא מאמין שזה קרה, עובד מקצועי וממש טוב עשה את זה". או: "איך לעזאזל פספסנו את זה?"
כאשר אנו מופתעים מתוצאה או אירוע שקורים אצלנו, זה אומר שמערכות המדידה שלנו לא מיושרות ללכוד ולהניע את התוצאה והביצוע יחדיו. אם נציב מטרות, רק בהסתמך על התוצאות, האנשים לא יבחינו בבהירות איזה ביצוע תורם להשגה או סוטה מהתוצאה הרצויה ואז, לא רק המדדים יסטו, אלא ההתנהגות בתוך הארגון, גם כן.
מה אתה מבקש להשיג בבטיחות? מדוע? האם המוטיבציה להשגת מטרות מבוססת על ערכים אישיים או ארגוניים? איך נראים הצלחה ומצוינות אצלכם, לא רק במדדים ופעילויות, אלא בהתנהגויות הקטנות?
להשיג מצוינות בבטיחות, זה למשל, להציב חזון של 10,000 אחוז בטיחות. שיטה המודדת ומניעה ביצוע בתהליכים ארגוניים של 100 אחוז בטוח ב 100 אחוז מהזמן. 'בטוח' זה לא להימצא בסיכון ו'בטיחות', זה מה אנו כפרטים או ביחד, עושים, לייצר תוצאה נקייה מסיכונים. ההגדרות והאבחנות הללו עוברות עיבוד ופירוט, בכל סביבת עבודה, בכל הגדרת תפקיד, בכל הגדרת משימה, בכל מעקב אחר ביצוע מחלחלות לשגרת היום יום ומשפיעות על תהליכי קבלת החלטות וניכר שינוי בהתנהגות היום יומית, בקרב האנשים, שינוי המייצר שינוי באמונות, בגישה ובחשיבה הבטיחותית. אינך יכול לבודד את העובד לגמרי מהסביבה. לעולם לא תצליח לעטוף אותו בתנאים סטריליים מסיכונים. כן תוכל, לאמן אותו להכיר, להבין, לזהות את הסיכונים בסביבה, בתפקיד, במטלה ולזמן לו כלים ואמצעים לעבוד בבטחה. עובד המזהה בבהירות, את הקשר בין ההתנהגות שלו לתוצאות האפשריות שלה, מקטין במידה רבה את החשיפה לסיכונים, כלומר, עובד הרבה יותר בטוח.
הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות, יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.
התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!

שלכם בידידות,
                                                                       
                                                               י?ג??א?ל יחזקאלי
 
 

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.