כניסה לנרשמים
שם:
סיסמא:
 
קורס נאמני בטיחות 16/05/2018 :


הכשרה והסמכת בודק מוסמך לניטור תעסוקתי חדש !!!!!!! 29/04/2018 :
מקצוע מבוקש אם אפשרות של העסקה במידי כולל השתתפות בקורס

יועץ מוסמך לבטיחות אש למבנים 06/2018 :
הזדרזו להירשם ......

ממונה בטיחות 07/2018 :


מכין תכנית לניהול הבטיחות 05/2018 :


השתלמות ענפית בכימיה 05/2018 :
קורס המקנה ידעה על הסיכון הכימי של כימיקלים בממשקים שונים

אחראי היתר רעלים 05/2018 :
מקומות אחרונים

מדריך מוסמך לבטיחות :


קורס מנהל עבודה בבנין 106 :
עשרת הגדולים- חשבון נפש

בפרוס שנה חדשה, אנו מוצאים עצמנו בחשבון נפש על השנה החולפת, על הטוב והטעון שיפור שבה. לכולנו תפילות ותקוות לשנה טובה יותר מקודמתה. אולם על מנת שאכן יקרה שיפור לטובה, עלינו גם לנקוט מעשה. אך לא, עוד ממה שכבר עשינו או ניסינו, אלא משהו אחר, חדש, אם זה בגישה, בסגנון או במהות. כמאמר האמרה: "אם תמשיך לעשות את מה שאתה עושה כיום, תקבל במקרה הטוב, את מה שכבר יש לך". נדרש איפה שינוי. כך הדבר גם בתחום הבטיחות בעבודה. בתחום זה, הולכת וגוברת ההכרה, כי להתנהגות בטיחותית יש עדיפות גבוהה בסדר ההתייחסות הארגוני, אולם רב הבלבול ביישום. הרוב המכריע של בעלי התפקידים, אינו מגיע עם הכשרה בתחומי ידע אלו וכתוצאה מכך, משתמשים בניסוי, תהיה וטעייה וחיפוש מתמיד של 'הדבר הבא'. למעשה, במדעי ההתנהגות, נצבר די ידע מעשי, מוכח, שאינו בנוי על אינטואיציות ושכל ישר סובייקטיבי. 'אקלים בטיחות' ו'תרבות בטיחות' הם מושגים גדולים ומופשטים, המורכבים מאינטראקציות תקשורתיות רבות, בהן ניתן לבצע שינויים לטובה. אם בשנה הקרובה, אתה רוצה להשיג יותר השפעה בשיווק ושיפור הבטיחות, בסביבת העבודה שלך, השתמש בטיפים הבאים, שנמצאו בדוקים וקלים ליישום:

מקום 10: בטיחות זה אישי. כאשר מפרסם מנסה לקדם מוצר, הוא מציג ללקוחות הפוטנציאלים שלו, אנשים כמותם, הנהנים מיתרונות המגיעים מהשימוש במוצר. הצופים, מזדהים ומפתחים דחף קניה ואם אכן, המוצר מספק את היתרונות, הם מפתחים נאמנות לו. בניגוד לכך, אנו מוצאים במקומות עבודה, ניסיון להניע אנשים להתנהגות בטיחותית על ידי שיחות, מצגות, מודעות או פרסומים על תקריות, תאונות, אירועי בטיחות והעלויות או הנזקים הנלווים להם. לכך בוודאי, אנשים לא יכולים להזדהות. אנשים מזדהים עם אנשים.

מקום 9: בסס את מדורת השבט על סיפורים אישיים. לכידות, רוח צוות, מוטיבציה, מעורבות ואחריות נבנים בצוות דרך סיפורים אישיים המסופרים היטב, של חוויות הצלחה או כשלון, המעוררים את דמיון השומעים ומאפשרים להם לשים את עצמם בנעלי המספר. כאשר לסיפורים יש גם מוסר השכל או לקחים מעשיים, הלמידה החוויתית הופכת לאפקטיבית במיוחד. כך מועברת מורשת בין דורית בקבוצות חברתיות.

מקום 8: צרף לכל הפחדה תכנית פעולה. על מנת שאנשים יזהרו מהסכנות בעבודה, לא מעט משתמשים בנשק ההפחדה, אם בסיפורים על עובדים המוכרים ליתר החברים, ואם בסטטיסטיקות כלליות  וכוללים, תיאור לפרטים של אותם מקרי כשל, אשר הסתיימו לרוע המזל, במחירים אקטואריים, רגשיים ובכאב אישי או משפחתי כבד. השומעים, המדמיינים עצמם בסיפור, חווים חרדה ופחד מהתוצאות ורוצים לעשות מעשה ולהימנע מתוצאות שכאלה בחייהם. זהו חלון הזדמנויות קצר, לשינוי התנהגותי, של נכונות ללמוד וליישם כלי מניעה פשוטים ואפקטיביים ולהתמודד ביעילות עם הסיכונים. במקרים רבים, הסיפור המפחיד מסתיים כאן והשומעים יוצאים לעבודה בחוסר בטחון וללא כלים מתאימים. סיפורים שכאלה, יעילים רק אם נלווית להם תכנית הימנעות פשוטה, ישימה ויעילה.

מקום 7: הפעל שיטות למידה מהצלחות. בעוד שטקטיקות הפחדה, מניעות התנהגות רצויה של זהירות, הן עלולות גם להוביל לתפיסות או גישות בלתי רצויות. אנשים יעבדו קשה על מנת להימנע מאירוע לא נעים כמו פציעה למשל, אבל הם עשויים להרגיש לא טוב בקשר לכך. כאשר המיקוד הוא בהימנעות מכישלון, מרחבי החופש האישי ותחושת השליטה מצטמצמים עד מאד ואם המאמצים לא מצליחים, אנשים נוטים לקבל את הכישלון כבלתי נמנע , לפתח אדישות למצב ותחושת חוסר אונים. כאשר אמונות כאלה משתרשות, המוטיבציה לפעול לזיהוי, הערכה ובקרה של סיכונים, בשגרת העבודה פוחתת עד מאד. חשוב על הלכי הרוח אצלך בסביבת העבודה. האם התגובה הראשונה, האוטומטית, לאירוע פגיעה היא של חוסר אונים? שעשינו הכול ובכל זאת זה קרה? הפתרון: החלף את ההימנעות מכישלון  בלמידה מהצלחות. כאשר אנשים מתמקדים יותר בהשגת הצלחות, מאשר להימנע מכישלונות, תחושת השליטה האישית גדולה יותר, פחות אי נוחות, הם אופטימיים יותר, שמחים ומוכנים לסייע איש לרעהו. לפיכך, עליך להגדיר את מאמצי ההימנעות מפגיעה, למונחים של הישג. דבר עם האנשים על מה הם עושים למען הכרת כל הסיכונים בסביבת העבודה וסיכוני התפקיד שלהם. דון איתם, בהגדרה של יעדים לשיפור ולהשגה, במקום על מניעת הפסדים.

מקום 6: צור הנעה דרך תוצאות חיוביות. הכרה בביצועים רצויים, היא המפתח ללמידה מהצלחות. רק באמצעות תגמולים והוקרה, ניתן לשפר גישה והתנהגות בו זמנית. אז, עד כמה שזה נשמע לך נדוש, עליך להפוך לצייד של התנהגויות רצויות. לתור ולאתר את הדברים הטובים שאנשים עושים ולתמוך בהם, באמצעות הדגשת התוצאות החיוביות. זכור, הכוח שלך נמצא באופן, בו אתה מעביר זאת. שיחה אישית קצרה, של אחד על אחד ובה תיאור אמיתי וכן של ההתנהגות, התוצאה והערכתך לכך, שווה הרבה יותר מאשר תגמול חומרי.

מקום 5: התמקד בתהליך. קידום הלמידה מהצלחות, הדגשת החיובי, הגדלת ההשתתפות במאמצי הבטיחות, מקורם באמונה, שמצוינות היא תהליך ולא יעד. כאשר אנו מקפידים על הפרטים הקטנים שבתהליך, על הסדר הנכון, האופן הנכון לביצוע אנו מעלים את הסיכוי להגיע לתוצאות הרצויות ויוצרים הזדמנויות בדרך, לתמיכה וציון הישגים וביצועים טובים. כאשר המיקוד הוא על כישלונות, דהיינו תאונות או אירועי בטיחות, תשומת הלב, מוסטת מהפרואקטיביות, מהדברים הקטנים והיום יומיים, שאנו אמורים לעשות, על מנת להגיע הביתה בשלום, אל הכותרות השליליות, בטבלת הכישלונות וההפסדים ומכאן להיסחף לעשייה ריאקטיבית ולהילחם את המלחמה שכבר הייתה וחלפה.

מקום 4: השתמש במשוב התנהגותי אפקטיבי. התערבות לשינוי התנהגותי, חייבת לכלול מרכיב של משוב. הוקרות, תגמולים, אימון, הדרכה ופעולות מתקנות, למעשה מתמקדים בזיהוי התנהגויות, אותן יש לחזק או לשפר. הגישות הללו גם, במובלע, מצביעות על האדם האחראי להתנהגות, על מה שעשה נכון או לא נכון. המשוב להבדיל, מספק הכוונה, או הנעה, או שניהם, תלוי בדרך בה הוא מועבר. הדרכים והטכניקות להעברת משוב אפקטי רבות ומגוונות, אולם לצערי, בכל הנוגע לשיפור מיומנויות כישורי עבודה ומצוינות בבטיחות, יש דרך אחת מוכחת, נכונה ומדויקת מדעית, אשר מביאה תוצאות בשטח. מניסיון מצטבר נמצא, שמשוב המוגש בדרך אחרת, בהקשר לבטיחות, נתפס כגערה, המייצרת ניכור, או לחילופין כשבח, המביא לשאננות ולא משיג את השינוי והשיפור ההתנהגותי הנדרש. התהליך דורש למידה קצרה והקפדה על הכללים.

מקום 3: הצב מטרות בדרך נכונה. מאחר ובבטיחות, קל ונוח להציג מטרות של 'להיכשל כמה שפחות', חסרים בהן מניעים ומרכיבי העצמה, המאפשרים לאנשים להתחבר, להאמין ולהשקיע מאמצים בבטיחות ברת השגה. כאשר אנו מנסחים מטרות חיוביות להשגה, עליהן להיות ממוקדות,  מניעות לפעולה, ניתנות להשגה ולא חלום רחוק ודמיוני, רלוונטיות וקשורות לעיסוק והחשוב ביותר, ניתנות למדידה, ניטור ולמעקב.

מקום 2: השתמש בשפה מעצימה. בכל הקשור לבטיחות, התפתחה שפה הכוללת ביטויים מרוקני אנרגיה ומעכלי מוטיבציה. "אי ציות", "אכיפה", "הפרת נהלי בטיחות", "שינוי התנהגות", "אבדן שליטה", "נזק", "הפסדים", "סיבות שורש", "חקירה", כולם בעלי קונוטציה שלילית הקשורה לכישלון ואבדן החרות האישית. הדימוי הזה, מוביל להתנהגויות של חיפוש אשמים במקום חיפוש העובדות ללמידה, לחצים קבוצתיים, במקום לכידות קבוצתית, תחרותיות, במקום שיתוף פעולה, וניהול ריכוזי, על פני העצמה כלל חברתית.  האופן בו אנו מדברים, הטון והמילים בהן אנו משתמשים, משפיעים על הרגשתנו ועל הרגשת השומעים. השפה, אף משפיעה ומקרינה על התרבות הארגונית שלנו. לפיכך, עלינו להיות זהירים במוצא פינו גם בהקשר לבטיחות, למחוק מהלקסיקון חלק מהביטויים ולשנות ביטויים אחרים, כמו למשל: "ניתוח אירועים" במקום "חקירת תאונות" וכדומה.

מקום 1: שאל את השאלות הנכונות. לא רק השפה יכולה להכשיל את מאמצי הבטיחות שלנו אלא גם האופן בו אנו שואלים שאלות עלול לחבל במאמצינו ולמנוע השתתפות פעילה של האנשים. שאלות כמו "מי עשה זאת?", "למה המכשול הזה עדיין כאן?", "למה לא עבדת לפי הנוהל?", "למה אין לך משקפי מגן?" שים לב, איך כל השאלות הללו משליכות את הבעיה, אל מעבר לאדם ששאל את השאלה. בנוסף, הן מסיטות את הפתרון למישהו אחר. מישהו או משהו, שהוא מעבר לשליטתו של האדם השואל את השאלה, הוא האחראי לגרימת ופתרון הבעיה. יתרה מכך, שאלות הנוברות בעבר, אין בהן כדי ליצור את השיפור המבוקש. המפתח הוא להתמקד בשיפור עתידי ולצאת מהשיחה עם צעדים מעשיים ואפשריים ליישום. "איך אני יכול לעזור כאן בתיקון הליקוי?", "מה אתה צריך על מנת לעבוד ללא סיכון?", "איך אני יכול לסייע לך להתנהג בצורה בטוחה יותר?".
כל אחד מהשיעורים הנ"ל, הוא כלי היכול לשמש אותך בגיוס האנשים בסביבת העבודה, לשיפור ביצועי הבטיחות, בדרך להשגת מצוינות תפעולית בבטיחות ובאיכות. זו מסגרת, המאפשרת לעודד השתתפות פעילה של האנשים. התחל עם השאלה: "מה אני יכול לתרום ולעשות למען השגת סביבה השולטת בסיכונים ומאפשרת עבודה בבטחה?" ועבור למעגל ההשפעה הראשון שלך. השתמש בכלים אלה, איתם וכך הלאה, עד שהגישה תתפשט בכל מעגלי הארגון, עד לאחרון האנשים.
הגישה ההתנהגותית אינה תרופת פלא כל יכולה. העבודה וההשקעה הנדרשות רבות. אך בצד אלה ניתן להשיג וליהנות מפירות ההשקעה, הניכרים לא רק בבטיחות אלא גם באיכות, יעילות ומכאן גם רווחיות. גישה זו מגלמת ערכי יזמות, חדשנות ומצוינות, עם כבוד לזולת ואחריות חברתית, לסביבה בריאה יותר.התקשרו אלינו ונשמח להביא אתכם להצלחה!
שלכם בידידות,
                                                                           י?ג??א?ל יחזקאלי

 
 
Create & Support:       

עמוד ראשי | צור קשר | מפת אתר
©כל הזכויות שמורות לבאר הדרכות
אין להעתיק ו/או להפיץ מחדש חלקים כלשהם מהאתר, אלא לאחר קבלת אישור מראש ובכתב מבאר הדרכות.